Pielęgnica kakadu (Apistogramma cacatuoides)
Powrót

Opis:
Ciało wydłużone, lekko bocznie spłaszczone, duża głowa i szeroki końcowy pysk. Płetwa grzbietowa długa, szeroka i podobnie jak płetwa odbytowa do tyłu spiczasto wydłużona. Pierwsze promienie płetw brzusznych są wydłużone. Ogon szeroki, z prostą krawędzią i nitkowato wyciągniętymi górnym i dolnym końcem. Podstawowe ubarwienie żółte z zielonym połyskiem. Od oczu aż do ogona biegnie ciemny pas. Grzbiet jest brązowy z krótkimi pręgami, zachodzącymi trochę na boki, natomiast na płetwach znajdują się plamy w różnych odcieniach brązu i błekitu. Samice są mniejsze i niepozorniej ubarwione od samców.

Rozmiary:
samica do 4 cm, samiec do 8 cm

Rozmnażanie:
Samica składa do 80 jaj w jamie lub grocie, zazwyczaj na jej stropie, i zajmuje się wyłącznie wychowem narybku. Niekiedy może się wręcz odciąć w kryjówce. Samiec ma za zadanie bronić swojego rewiru.

Zachowanie:
Jest to pokojowo usposobiona pielęgnica, która jednak podczas okresu godowego zażarcie broni własnego terytorium. Po złożeniu jaj również samica może zachowywać się agresywnie wobec samca, dlatego też zaleca się usunięcie go ze zbiornika. Samce są poligamiczne; każdy z nich zajmuje teren, na którym znajdują się rewiry 5 lub 6 samic.

Pokarm:
Pielęgnica kakadu żywi się głównie żywym pokarmem, nie przyjmuje karmy w płatkach.

Wymagania hodowlane:
Pielęgnica kakadu dobrze czuje się w zbiorniku z licznymi spokojnymi zakątkami, gdzie może budować kryjówki wśród roślin i kamieni, w których następnie samica składa ikrę. Temperatura wody powinna wynosić 24-27°C; woda powinna być lekko kwaśna (wartość pH nie może przekraczać 6,5) i miękka (5-10°n).