Powrót
|
 Opis: Żaglowiec skalar ma charakterystyczny, prawie okrągły obrys ciała, które jest silnie bocznie spłaszczone, z bardzo uwypuklonym brzuchem i grzbietem. Płetwy grzbietowa i odbytowa są bardzo długie, wysokie i symetryczne, ogonowa jest duża i na końcach obu płatów nitkowato wyciągnięta, przynajmniej u dorosłych osobników. Płetwy brzuszne też są bardzo długie i nitkowate, przez co są często narażone na ataki innych ryb. Ubarwienie podstawowe najczęściej spotykanej odmiany jest srebrnobiałe, ozdobione czarnymi pionowo biegnącymi pasami.
Rozmiary: do 15 cm
Rozmnażanie: Udane rozmnożenie żaglowca skalara jest możliwe jedynie w dostatecznie dużym zbiorniku, w którym dobrane pary będą mogły zająć rewiry, w innym wypadku lepiej przenieść parę do odrębnego akwarium. Złożenie jaj następuje zazwyczaj na górnej stronie dużych blaszkowatych liści. Do wylęgu dochodzi po jednym dniu. Gdy tylko narybek zaczyna swobodnie pływać, można go karmić świeżo wylęgniętymi naupliusami solowca lub innego rodzaju drobnym pokarmem żywym. Rodzice regularnie zmieniają się w opiece nad potomstwem.
Zachowanie: Żaglowiec skalar jest pokojowo usposobioną rybą, ale nie nadaje się do trzymania z innymi gatunkami, ponieważ żwawsze ryby chętnie obgryzają długie, nitkowate płetwy. Ponieważ żaglowce preferują żywy pokarm, nie zaleca się ich trzymania z mniejszymi rybami.
Pokarm: Optymalna dieta żaglowca skalara składa się z żywej karmy, ale ryby te przyzwyczajają się także do płatków. Jeśli chcemy utrzymać je w dobrym zdrowiu, nie należy ich przekarmiać i regularnie zmieniać rodzaj pożywienia.
Wymagania hodowlane: Zbiornik przeznaczony dla żaglowca skalara powinien mieć pojemność co najmniej 100-150 litrów, gdyż ryby szybko osiągają duże rozmiary. Należy go też obsadzić szerokolistnymi roślinami, najlepiej wzdłuż ścian. Temperatura wody musi wynosić 25-29°C, jej odczyn obojętny, a twardość średnia (5-15°n).
|